Pierwsza edycja studiów za nami!

W czerwcu 2017 pierwsze 33 osoby ukończyły studia podyplomowe z projektowania i druku 3D na Politechnice Warszawskiej. Wśród projektów końcowych znalazły się m.in. makieta reaktora jądrowego, personalizowane wkładki do butów czy dydaktyczny model ludzkiego serca.

Studia obfitowały nie tylko w zajęcia na uczelni (w tym w większości laboratoryjne i projektowe), ale i dodatkowe aktywności. Studenci odwiedzili m. in. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, aby zobaczyć drukowanie z proszków metali. Przemysłowe drukarki 3D oglądali w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP), a skanowanie 3D dóbr dziedzictwa narodowego (takich jak rzeźby czy posągi) w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Akademii 3D nie zabrakło również na kluczowym wydarzeniu branżowym, Dniach Druku 3D, imprezie organizowanej w ramach Przemysłowej Wiosny w Kielcach.

Na studia zgłosiły się osoby z bardzo różnym wykształceniem i doświadczeniem. Łączyła ich ciekawość nowoczesnych rozwiązań z zakresu projektowania i druku 3D oraz chęć zastosowania ich w praktyce na dalszej drodze zawodowej. Myślę, że odpowiedzieliśmy na te potrzeby – komentuje dr inż. Michał Kowalik, kierownik studiów.

Akademia 3D to udany eksperyment łączący naukę z przemysłem – ocenia Mariusz Król, prezes firmy Wolf lidera branży druku 3D, która współorganizowała studia. – Dzięki temu studenci pracowali na nowoczesnym sprzęcie, a na zajęciach spotykali się zarówno z wykładowcami Politechniki Warszawskiej, jak i praktykami z branży.

Co o studiach myślą ich absolwenci?

Studia dały możliwość poznania zarówno różnych technologii druku 3D, jak i materiałów możliwych do wykorzystania w nim oraz zastosowania tej wiedzy w konkretnych rozwiązaniach. Nieskrępowany dostęp do drukarek, skanerów i wsparcie merytoryczne kadry nie tylko umożliwia zgłębienia wiedzy o nowej technologii wytwarzania, ale również pozwala na realizację swoich własnych pomysłów zastosowania druku 3D już przy realizacji projektu zaliczeniowego – opowiada Katarzyna, absolwentka pierwszej edycji. Polecam wybór studiów podyplomowych Akademia 3D osobom, które chcą poznać lub zgłębić wiedzę na ten temat. Szeroka tematyka zajęć – od zasad projektowania poprzez druk, kończąc na postprocesingu czy też próbach wytrzymałościowych  – daje dobre podstawy aby wykorzystywać druk 3D do różnych zastosowań.

Minimum teorii, maksimum praktyki. Dostęp do różnorodnego sprzętu, niekiedy także z możliwością przetestowania w domowych warunkach – dodaje Piotr, który również ukończył Akademię 3D. – Czy i komu poleciłbym te studia? Każdemu pasjonatowi nowych technologii, który chce z nich zrobić użytek. Tu będzie miał na to szanse!

Chcesz wziąć udział w drugiej edycji studiów? Zarejestruj się już teraz!